Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi Oyuncuları Konusu ve Fragmanı

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi Oyuncuları Konusu ve Fragmanı

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi,Dizisi Emrah Serbes’in aynı isimli romanından esinlenerek hazırlanmış olan Türk polisiye televizyon dizisidir.

Adam Film yapımcılığında ilk bölümü 19 Eylül 2010 günlerden ise pazar günü Star TV’de yayımlanmıştır. Başrol oyuncusu ise Erdal Beşikçioğlu’dur. Yardımcı oyunculardan bazıları ise şöyle,Fatih Artman, İnanç Konukçu Berkan Şal ve Seda Bakan’dır. Güven Kıraç da konuk oyuncu olarak ara bölümlerde yer almıştır. Akıllı İşaretler Sembol Sistemi’ne göre ise 1. sezon 7 yaş ve üzeri için , 2. ve 3. sezonlar için 13 yaş ve üzeri için uygun görülmüştür. 3. sezonda ise dizinin kendi yayın saati 23:00’e alınıp bölüm süreleri de kısaltılmıştır. Ayrıca, Star TV resmî sitesinde ise diziyi sansürsüz bir şekilde izleme imkânı da verilmiştir.
Konusu ise şu şekildedir;
1. sezonun ardından Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm adlı sinema filmi çekilmiş, bu filmin çekimleri dizinin 2. sezonunun gecikmesine neden olmuştur. 3. sezonun ardından 1 Kasım 2013 de serinin ikinci sinema filmi olan Behzat Ç. Ankara Yanıyor isimli film vizyona girmiştir. Dizinin 6 yıldan sonra çekilen 4. sezonu ise BluTV de yayımlanmıştır. Önceki sezonlara kıyasla daha çok kısa olan ve önemli kadro değişikliklerinin yaşandığ bu sezon ise, 19 Eylül 2019 tarihinde final yapılmıştır.
Behzat Ç,1985 yılında Polis Akademisi’nden mezun olmuştur ve cinayet büroda görev yapan bir polis olarak çalışıyor. Hizmet verdiği süre içinde aldığı kıdem tenzilleri nedeni ile başkomiser olarak değiştirilip öyle kalmıştır. Ekibinde yer alan diğer polisler Hayalet, Harun,Akbaba, Eda, Emre Selim ve Cevdet ile beraber Behzat Ç, Ankara’da yaşanan cinayetleri birlikte çözmeye çalışıyorlar.
Ilk sezonu19 Eylül 2010 Pazar saat 20:00’de yayınlanmaya başlanmıştır. Pazartesi 20:00 ve Salı 22:30’da yayınlanıp sonra ise eski saatine geri dönmüştür.
Behzat’ın eski eşiyle yaşadığı birçok problemler kızına karşı ilgisiz kalmasına sebep oluyor. Bir süre sonra kızı Berna Yani (Hazal Kaya) intihar ediyor. Behzat, bu olaydan çok olumsuz şekilde etkileniyor. Behzat Ç. ve kendi ekibi, birinci sezon boyunca bir yandan Behzat’ın kızının ölümüyle ilgili olabilecek kişilerle ilişki kurmaya çalışırken bir yandan ise her bir bölümde yaşanan farklı farklı cinayetlerin çözümüyle uğraşmaktalar.
Behzat, birden fazla kadınla birlikte ilişki içindedir. Bunlardan biri çok çok eskiden beri tanıdığı ve evlenme teklifi ettiği Bahar dır. Bahar ise ettiği teklifi reddeder.Diğer bir kadın ise ekip elemanlarının müdavimi oldukları bir pavyonda şarkıcı olarak çalışan Gönül dür. Bir başka kadın karakter ise Savcı olan Esra dır.

Sezonun ilerleyen bölümlerinde ise Ercüment Çözer isimli bir seri katil diziye dahil olur ve olaylar gelişir.Ercüment Çözer, zengin, İstanbul’lu gösteriş düşkünü bir iş adamıdır. Behzat ve kendi ekibi 20. bölümün sonunda Ercüment’i yakalayarak tutuklamayı başarabilirler. Ancak Ercüment Çözer, derin devlet içindeki bağlantıları sayesinde çıkıp yurt dışına kaçacabilecektir.
Dizinin sezon finalinde ise Behzat, Mine ile olan beraberliğinden bir çocuk olduğunu ve bunun ev arkadaşı olan Şulenin olduğunu, kızının gerçek katilinin de Şule olduğunu, Ercüment Çözer ile doğrudan bağlantısı olduğunu öğrenmektedir.

Ayça Varlıer 1. sezonda kadrodan çıkarılan karakterlerden biri olmuştur. Ayrıca 1. sezonda diziye sonradan dahil olan Ercüment (Nejat İşler, 13. bölüm) Şule (Ayça Eren, 2. bölüm) ve Memduh (Güven Kıraç, 13. bölüm) karakterleri dizinin tam kilit karakterlerindendir.Dizide kendilerinden çokça bahsedilmektedir, fakat sadece 34. bölümde görüşebilmişlerdir. Dizinin 1. sezonu 38. bölüm ile sona ermektedir.
2.sezonunda ise,
13 Kasım 2011 tarihinde Pazar saat 22:00-22:15-22:30 saatlerinde yayınlanmaya başlanmıştır.

Dizi kadrosuna narkotik komiseri Suna rolünde olan Mine Tugay, psikolog Funda rolünde olan ise Yasemin Öztürk ve cinayet eski baş komiseri Aziz rolünde Ahmet Uğurlu sonradan dahil olmaktadır.Dizinin ikinci sezonu ise 39. bölümüyle 13 Kasım 2011’de başlamaktadır.

Sezonun ilk bölümlerinde Harun, Akbaba, Hayalet, Esra Cevdet, Eda, Şevket ve Behzat’ın dostu olan Tekin Müdür (sonradan öldürüldü), Ercüment’in tuzağına düşen Behzat’ı hapise düşmekten kurtarmak için uğraşırlar ve bu işlerinde başarılı olurlar. Cinayetin Behzat’ın üzerine yıkıldığı ortaya çıkar ama Behzat bunu da atlatmayı başarmış ve mesleğine sezonun ilk bölümlerinde ise geri dönmeyi başarabilmiştir.

Behzat bu sezonda kızının katilinin diğer kızı olduğunu öğrendiği için bu gerçekle yaşamaya devam etmeye çalışacaktır.Bir yandan kendisinin yokluğunda ekip tarafından faili meçhule bırakılan cinayetleri çözmeye çalışırken, bir yandan Aziz Baş komiserin yürüttüğü Kesik Parmak Cinayetleri’nin katilini bulacak ve de bir yandan da dizide işlenen cinayetler ile ilgilenecektir.

Ayrıca bu sezonun ilk bölümlerinde Savcı Esra’nın dizi boyunca bahsi bile geçmeyen, eskiden beri görüşmediği kardeşi Savaş isimli karakter diziye dahil olmuştur. Savaş, başına buyruk bir genç olmakla birlikte bilgisayar mühendisliğini son sınıfta terk etmiştir. Şevket’in müdürü olduğu bir alışveriş merkezinde işe girer. Savcı Esra ile aralarında büyük husumet vardır. Savaş geçmişte bir suç işlemiştir ve Esra’ya da bu suçtan kendisini kurtaramadığı için çok kırgındır. Daha sonradan aralarındaki sorunları halledeceklerdir.

Daha sonradan Kesik Parmak Cinayeti’nin günümüzdeki katilinin Suna olduğunu öğrenen Aziz ise Suna’ya yardım etmeye başlayacaktır. Behzat, Savcı Esra ile evlenmek istiyor ve evlenir. Şule’yi kızı kabul eder ve herkese teker teker bunu açıklamaya koyulup açıklar. Üç kişi bir aile olarak Savcı Esra’nın evinde yaşamaya başlayacaklardır.Eda ve Harun Harun’un teklifi üstüne çıkmaya başlarlar. Akbaba ise babası ile hesaplaşmaya kalkar. Ilgın,Hayalet ve Elif arasında kararsızdır. Şevket ise karısından boşanmak istememekte ve Funda’yı ise sevmektedir. Şevket, aynı zamanda Şule ve Savaş’ın arasını yapmaya çalışmaktadır. Şevket daha sonra boşanıyor ve Funda’nın ajan olduğunu sonradan öğreniyor.Daha sonra ise Funda öldürülüyor.
Bu sezon, dizinin ana iskeletini oluşturan ve 15 yıl önceki cinayetlerin kopyası olan kesik parmak cinayetlerinin katilinin Suna olduğu ortaya çıkıyor. Suna; kendi öldürdüğü adamları, adamların bazı kadınları tuzağa düşürdüğünü ve bu kadınları ise kendi kötü emelleri için kullandığını, adamları bu nedenler ile öldürdüğünü söyleyip sonrasında intihar eder. Gazeteci Elif, bunu haber yapmak ister fakat bu konuda Elif’e izin verilmez. Elif de birşey düşünür ve Suna’nın intiharını roman olarak yazmaya karar verir.
Eski Kesik Parmak Cinayetleri’nin katili ise Cevdet tarafından bulunmakta.Cevdet, bunu Hayalet dışında asla kimseye söyleyemez. Daha sonra ise Aziz Baş komiser o katili bulur. Katil de Akbaba’nın eski sevgilisi oluyor.
Ercüment Çözer, Avrupa’dan hemen fırtına gibi döner. İhale soruşturması ile hala uğraşan Esra’yı ilk önce içeri tıktırır. Savcı Esra, sezon finalinde ise ölür.Memduh Başkan ve Ercüment Çözer ise bütün şüpheyi kendi üstlerine çeker.
Ayrıca sezon finalinde ise Bahri’nin de Anne’ye çalıştığı anlaşılır.


3.sezonda ise,
Behzat Ç. bu sezonda kendi hayatındaki radikal değişmeleri anlatmaktadır.
BluTv yayınladığı fragman ile dizinin 4. sezonunun 25 Temmuz 2019’da yayınlanacağını açıklamıştı. Dizi ise 19 Eylül 2019 tarihinde sezon finali yapmıştır.
Netflix Dizi ve Film Platformundan izleyebilirsiniz.
Oyuncuları ve Rolleri,
Erdal Beşikçioğlu / Behzat Ç.
Nejat İşler / Ercüment Çözer
Akbaba / Berkan Şal
İnan Konukçu / Hayalet
Canan Ergüder Ece / Savcı Esra
Ege Aydan / Şevket
Eray Eserol / Tahsin Müdür
Ayça Eren / Şule
Ahu Türkpençe
Kemal Burak Alper / Mahir
Hüseyin Sevimli / Suat Bağcı
İlkyaz Arslan
Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi Dizisinin Fragmanını Aşağıdan İzleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir